Суспільство

Стресостійкість: як і для чого її використовувати в життєвих ситуаціях? Поради військового психолога

2020-05-21 16:16:57 0

 

Тенденції інтенсивного і напруженого сучасного ритму життя людини, яке щодня випробовує нас на міцність, призводять до збільшення негативних емоцій, які, накопичуючись, формують яскраво виражені та тривалі стресові стани.  А це вимагає від кожного з нас формування стійкості до стресових ситуацій, повідомляє Національна гвардія України.

Кожна людина по-різному ставиться до проблеми, що виникає і відповідно до цього формується поняття «стресостійкості».  Але на початку декілька слів про те, що таке стрес  та про те, що відбувається з людиною під час цього. Чому важливо сформувати у себе цю якість та як це зробити – розповідає начальник служби психологічного забезпечення військової частини 3053 старший лейтенант Олег Кушнір.

«Отже, стрес є реакцією організму на дуже сильну дію – подразник - ззовні, яка перевищує норму, та відповідна реакція нервової системи.  Існують також ознаки стресової  напруги – це  неможливість зосередитися, часті помилки в роботі, погіршення пам’яті, швидка втома, думки зникають, безпричинні болі в голові, робота не приносить колишнього задоволення, втрачається почуття гумору, може з’явитися пристрасть до алкоголю, втрата апетиту або, навпаки, різке його підвищення», - зазначає військовий психолог.

Як відомо, стресостійкість дає можливість уникнути стресу шляхом перегляду ставлення до ситуації. Чи варто бігти і нервуватись, якщо вже запізнився? Будь-яка людина відчуває при цьому негативні емоції. Відмінність лише у причинах, що їх викликають.

«На жаль, позбутися злості, обурення, образ, розчарування, уникнути стресових ситуацій­ – не в наших силах. А ось змінити ставлення до негативних реакцій, що виникли, можливо. Це і називається стресостійкістю, - розповідає старший лейтенант Кушнір. - Володіння навичками опірності стресу має великі переваги для людини. Перш за все - це захист організму від негативного впливу стресу на здоров’я. Багатьом знайомий стан, коли, навіть, після невеликого перезбудження виникають головні болі, нездужання, млявість, втома, підіймається тиск, частішає серцебиття та інші неприємні відчуття, пов’язані з погіршенням здоров’я».

Наступною позитивною функцією, можна назвати легке і незалежне існування у всіх життєвих сферах. Стресостійка людина у будь-яких умовах може виконувати поставлене завдання. Її не відволікають шум, сторонні питання, непорозуміння з  колегами, сімейні проблеми. Така особистість завжди виділяється з маси – спокійна, упевнена в собі, самодостатня. Це людина – лідер. З  будь-якої, навіть, найекстремальнішої ситуації вона знаходить вихід.

Для впевненого протистояння стресу важливі кілька факторів:

-        ефективне планування часу;

-        схильність до оптимізму;

-        уміння розслаблятися;

-        розуміння своїх емоцій;

-        самоконтроль і позитивний настрій.

Не варто ставитися до стресових ситуацій бездумно і несвідомо, - застерігає військовий психолог та дає наступні поради:

- Як тільки ви відчуваєте нервове напруження, проаналізуйте свій стан і спробуйте привести його в норму: сповільнити серцебиття, налагодити нормальне дихання, направити потік думок у раціональне русло. Такий тренінг зменшить стрес і навчить протистояти йому. Як можна рідше уявляйте собі негативний розвиток подій у ситуації, яка викликає у вас тривогу. Навпаки – уявляйте як вже все закінчилося з найкращим для вас результатом.

- Вчіться контролювати гнів або роздратування. З самого початку конфліктної ситуації постарайтеся розпізнати спалах гніву і «загасити його». Уявіть, як ваша емоція розгорається у вигляді багаття, а ви виливаєте у вогонь чашку води.  Не забувайте вчасно «випускати пар», якщо негатив взяв над вами верх. Після такого дня краще повністю викластися на тренуванні або по дорозі зайти в зал для занять боксом. Все ж, кращого способу, як підвищити власну стресовитривалість, ніж ефективно вирішувати проблеми, немає. Дієвим, на думку фахівців, є спосіб «розбиття» великої проблеми на кілька маленьких та складання плану їх поступового вирішення. Важливо навчитися вирішувати  проблеми, а не хвилюватись через них і нічого не робити.

«Слід також пам’ятати, що окрім вправ для формування стресостійкості та вироблення певних ефективних підходів до вирішення щоденних проблем, аби ті не ставали для нас факторами стресу, надзвичайно важливим є формування у себе здорових звичок та способу життя. Це те, на що ми дійсно можемо впливати і що, в свою чергу зробить нас витривалішими, сильнішими та покращить, у результаті, якість нашого життя», - підсумовує військовий психолог.

Теги
Коментар

Опитування

Чи дотримуєтесь ви карантину?