Хроніки подій

Прокуратура Івано-Франківської області інформує про стан нагляду за додержанням законів органами, що провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство у 2017 році

2018-01-11 19:30:39 0

 

Прокуратурою Івано-Франківської області вживаються організаційно-практичні заходи щодо посилення нагляду за додержанням законів органами, які провадять оперативно-розшукову діяльність та досудове слідство.

Про це повідомляє Бартка з посиланням на прес-службу прокуратури Івано-Франківської області.


Спостерігаються позитивні тенденції в роботі територіальних органів ГУНП в області при здійсненні розшуку осіб, які переховуються від органів досудового розслідування і суду, а також безвісно зниклих осіб.


Питома вага розшуканих осіб, які переховувались від органів досудового розслідування та суду, є вищою, ніж у державі (24%) і становить 38%. Упродовж 11 місяців 2017 року органами поліції розшукано 201 таку особу, загалом їх кількість у порівнянні з початком цього року зменшилась із 335 до 325.


Також із 42 до 40 зменшилась кількість нерозшуканих безвісно зниклих осіб, упродовж 11 місяців поточного року встановлено місцеперебування  57 таких осіб. Питома вага розшуканих безвісно зниклих осіб становить 40% (у державі – 32%). 
Забезпечено ефективне використання у кримінальному процесі інститутів процесуального керівництва досудовим розслідуванням.


Загалом 133 процесуальними керівниками органів прокуратури області забезпечено досудове розслідування у більш як 25,5 тисячах кримінальних проваджень слідчих усіх правоохоронних органів, у 12 тисячах із них прийнято кінцеві процесуальні рішення, в тому числі в кожному п’ятому в суди скеровано обвинувальні акти. 

Активізовано застосування інституту угод про визнання винуватості. Їх кількість (119) зросла майже вдвічі.

У закінчених усіма правоохоронними органами кримінальних провадженнях установлено збитки на суму 52,4 млн грн, із яких відшкодовано 31 млн грн, накладено арешт на більш як 10 млн грн, на 16,4 млн грн заявлено позови. Рівень відшкодування збитків складає 60%.

Слідчими ГУНП в області закінчено 11 869 кримінальних проваджень (за аналогічний період минулого року – 10 175), у тому числі 2 387 – зі складанням та направленням у суди обвинувальних актів, у 9 370 – прийнято рішення про закриття. 

Під час розслідування кримінальних проваджень застосовувались інститути спрощеного кримінального судочинства. У 243 кримінальних провадженнях укладено угоди, з них 141 – про примирення, 102 – про визнання винуватості.

Випадків постановлення виправдувальних вироків, які б набрали чинності, та закриття судом кримінальних проваджень за реабілітуючими підставами не було.

З метою активізації досудового розслідування, стан слідства у складних кримінальних провадженнях слідчих ГУНП в області заслухано на оперативних нарадах у керівництва прокуратури області (обговорено 260 проваджень). 
Прокурори реагували на факти порушень вимог КПК України в діяльності слідчих та оперативних працівників у кримінальному провадженні. Зокрема, скасовано 461 постанову про закриття кримінальних проваджень, виявлено та внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення 68 кримінальних правопорушень, раніше не облікованих. За ініціативою прокурорів до дисциплінарної відповідальності притягнуто більше 60 працівників поліції.


Ужитими заходами вдалося покращити якісні показники в роботі, активізувати досудове розслідування тяжких та резонансних кримінальних правопорушень.

 
Так, 28.08.2017 слідчим управлінням ГУНП в області скеровано до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні за ч. 3 ст. 15,  ч. 4 ст. 190 КК України, розпочатому щодо неправомірних дій двох підданих Великобританії, які під приводом незаконного виготовлення іноземної валюти намагались шахрайським способом заволодіти грошовими коштами потерпілого на загальну суму 4,1 млн грн.


Судовий розгляд кримінального провадження триває. 


Розслідувано низку актуальних кримінальних проваджень у бюджетній сфері (53 проти 19 за 11 місяців минулого року) та у сфері земельних правовідносин (17 проти 15). 
Завершено розслідування ряду кримінальних проваджень у сфері енергозбереження та законності встановлення тарифів.


Наприклад, скеровано до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні за ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 209, ч. 1 ст. 366 КК України щодо директора ТзОВ «Гріненерджі», який, одночасно будучи керівником ТзОВ «Альтеко», під час укладення договору з Погонянським психоневрологічним інтернатом Тисменицького району щодо постачання теплової енергії завищив вартість одиниці продукції на суму 184 тис. грн, чим завдав державному бюджету шкоди на вказану суму.  


Загалом завершено розслідування та скеровано до суду 5 обвинувальних актів щодо службових осіб підприємств, що надають послуги у сфері постачання теплової енергії, та комунальних підприємств області, які умисно завищили тарифи на постачання теплової енергії та незаконно отримали з бюджету понад мільйон гривень. З метою відшкодування завданих збитків, прокуратурою заявлено позовні заяви.


В цілому у закінчених кримінальних провадженнях слідчих ГУНП в області встановлено збитки на суму 43,8 млн грн, із яких відшкодовано понад  25 млн грн, накладено арешт на більш як 7 млн грн, на 15 млн грн заявлено позови. Показник відшкодування складає 58%.


Досягнуто позитивних результатів у діяльності оперативного та слідчого управлінь ГУ ДФС в області.


Впродовж січня-листопада поточного року шляхом направлення до суду обвинувальних актів (17) та клопотань про звільнення від кримінальної відповідальності (у 2 кримінальних провадженнях, у зв’язку з повним відшкодуванням збитків у розмірі 4,3 млн грн) завершено досудове розслідування у 19 кримінальних провадженнях, серед яких 4 – про фіктивне підприємництво, 3 – про умисне ухилення від сплати податків, 1 – про легалізацію злочинно здобутих доходів.


Зокрема, до суду направлено обвинувальний акт щодо членів організованої групи, які вчинили фіктивне підприємництво, заподіявши велику матеріальну шкоду державі у розмірі 774 тис. грн, а також легалізували 4,8 млн грн незаконно одержаних доходів.


Позитивних результатів досягнуто у відшкодуванні заподіяних державі збитків. Всього до бюджету повернуто 5,8 млн грн, що становить 85% від усієї завданої шкоди.


Як приклад, до суду скеровано кримінальне провадження  за ч. 3 ст. 212 КК України, в якому, крім відшкодування 3,1 млн грн шкоди, сплачено ще 800 тис. грн штрафних санкцій. 


Загалом до бюджету, окрім збитків, перераховано ще 1,1 млн грн штрафних санкцій та пені.


Під час здійснення досудового розслідування у кримінальних провадженнях слідчих податкової міліції не допущено незаконного притягнення осіб до кримінальної відповідальності, прийняття реабілітуючих рішень.


Органами прокуратури забезпечено належний нагляд за додержанням законів підрозділами УСБ України в області при провадженні оперативно-розшукової діяльності та досудового слідства.


Слідчими слідчого відділу УСБ України в області у поточному році направлено до суду 14 обвинувальних актів (13 – у минулому році), у тому числі 4 – з угодами про визнання винуватості, та одне клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.


Із цієї кількості закінчених кримінальних проваджень 4 – за фактами контрабанди (у 2 – культурних цінностей, в 1 – спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, в 1 – наркотичних речовин), 5 – за фактами участі та сприяння діяльності терористичної організації ЛНР, 2 – за фактами незаконного переправлення осіб через кордон, по одному – за фактами посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, публічних закликів до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу та захоплення державної влади, незаконного використання спеціальних технічних засобів отримання інформації та державної зради.


Результативною є робота щодо виявлення та розслідування злочинів, пов’язаних із контрабандою наркотичних засобів, які ввозяться в Україну з метою їх подальшого розповсюдження як на території області, так і всієї держави.


Так, у липні поточного року під керівництвом прокуратури області співробітниками УСБ України в області викрито діяльність групи, яка контрабандним шляхом ввезла на територію України більше 6,5 тисяч таблеток «Субітекс», вартість яких на чорному ринку досягає 2 млн грн. Досудове розслідування триває.


Ефективно використовуються положення КПК України щодо проведення спеціального досудового розслідування та судового розгляду. 


Використовуючи можливості заочного засудження, до суду скеровано  4 обвинувальні акти за підозрою осіб в участі у терористичній організації ЛНР (зараз – на стадії судового розгляду).


Також у поточному році Івано-Франківським міським судом заочно засуджено одну особу до 15 років позбавлення волі за скоєння терористичного акту, що призвело до загибелі людей (ч. 3 ст. 258 КК України). Цей злочин був учинений у березні 2002 року, з того часу злочинець переховується від слідства і суду. 


Випадків постановлення виправдувальних вироків, закриття кримінальних проваджень з реабілітуючих підстав не було.


Разом із тим за принципової позиції прокурорів ухвалою колегії суддів судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.06.2017 частково задоволено касаційну скаргу державних обвинувачів та скасовано реабілітуюче рішення апеляційного суду області щодо особи, яка обвинувачувалась у державній зраді та перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України. Зараз кримінальне провадження перебуває на стадії нового розгляду в суді апеляційної інстанції.


Вжито низку організаційно-практичних заходів, спрямованих на підвищення ефективності та якості розслідування кримінальних проваджень слідчими прокуратури області, якими розслідувалось понад двісті проваджень, половину з яких закінчено.


У кожному четвертому зі 103 закінчених кримінальних проваджень у суди скеровано обвинувальні акти (25). У трьох кримінальних провадженнях укладено угоди про визнання винуватості (впродовж 11 місяців 2016 року – в жодному). 


У тому числі складанням обвинувальних актів завершено  14 кримінальних проваджень про корупційні правопорушення, з яких одне – вчинене у сфері земельних правовідносин, три – про злочини у лісовій сфері.


Із загальної кількості скерованих у суди обвинувальних актів  17 – стосовно працівників правоохоронних органів (14 – за аналогічний період минулого року), із них 12 – ГУНП в області, 2 – ДФС в області, 3 – державної лісової охорони.


Не було випадків прийняття слідчими суддями рішень про відмову в задоволенні клопотань слідчих прокуратури стосовно застосування запобіжних заходів, які обрано щодо 13 осіб (5 – особисте зобов’язання, 3 – домашній арешт, 5 – тримання під вартою, в тому числі 4 – із можливістю внесення застави). 


Слідчими слідчого відділу прокуратури області розслідувано низку актуальних кримінальних проваджень, у яких в суди скеровано обвинувальні акти. 


Так, завершено складанням обвинувальних актів кримінальне провадження за підозрою двох слідчих та оперуповноваженого ГУНП в області в одержанні неправомірної вигоди в розмірі 38 тис. грн за вплив на прийняття рішення щодо повернення тимчасово вилученого транспортного засобу (ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 369-2 КК України).


Скеровано до суду обвинувальний акт за підозрою старшого оперуповноваженого в ОВС відділу організації викриття економічних злочинів оперативного управління ГУ ДФС в області у вимаганні неправомірної вигоди в сумі 2000 доларів США та одержанні її частини в розмірі 400 доларів США за припинення збору документів з метою фіксації фактів, які б свідчили про можливе ухилення одним із підприємств області від сплати податків  (ч. 3 ст. 368 КК України).


Судовий розгляд у цих провадженнях триває.


З початку року судами постановлені остаточні рішення у 18 кримінальних провадженнях слідчих прокуратури, у тому числі 10 – про корупційні правопорушення, 5 – у лісовій сфері, 2 – про злочини, вчинені працівниками поліції, 1 – у бюджетній сфері. За вироками судів засуджено 16 осіб,  із яких 3 – до покарання у виді позбавлення волі, 12 – до штрафу, 1 – до позбавлення волі зі звільненням від відбування покарання з випробуванням.


Наприклад, 16.08.2017 Тисменицьким районним судом постановлено вирок у кримінальному провадженні щодо двох депутатів однієї із сільських рад Тисменицького району, один із яких був головою комісії з питань будівництва, земельних відносин та охорони природи, які одержали неправомірну вигоду у сумі 2000 доларів США за вплив на прийняття рішення особами, уповноваженими на виконання функцій держави, стосовно вирішення питання про надання дозволу на виготовлення та затвердження технічної документації на земельну ділянку.


Цих осіб визнано винними та засуджено за ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 369-2 КК України до покарання у виді штрафу в розмірі 25 500 грн кожному.


Завдяки вжитим заходам у кримінальних провадженнях слідчих прокуратури не допущено порушень конституційних прав громадян, ухвалення виправдувальних вироків, які б набрали чинності, чи закриття кримінальних проваджень за реабілітуючими підставами.

Теги
Коментар

Випадкові новини

Опитування

Який літній відпочинок в Івано-Франківській області Ви вважаєте найкращим?