Кримінал

Помер пологівський маніяк. Він вбивав 25 років, а замість нього засуджували невинуватих

2018-11-08 20:59:15 0

 

4 листопада у Житомирській установі виконання покарань №8 помер Сергій Ткач, відомий як пологівський маніяк. Ткач відбував довічне ув'язнення за 37 вбивств зі зґвалтуваннями, а сам він стверджував, що зґвалтував і вбив 107 людей.

НВ розповідає, що відомо про життя і смерть пологівського маніяка, за злочини якого десятиліттями засуджували інших.

Як Сергій Ткач почав вбивати

Сергій Ткач народився в селищі Кисельовськ Кемеровської області Росії 15 вересня 1952 року. ЗМІ писали, що у школі він захоплювався важкою атлетикою. Потім служив в армії, де був техніком-геодезистом. Після служби в армії його рекомендували на роботу в міліцію, де він займав посаду криміналіста. Однак через кілька років його звільнили за фальсифікацію результатів експертизи.

Український паспорт Сергія Ткача / Кадр відео ICTV

На початку 1980-х він розлучився з першою дружиною і переїхав до Криму, де жили його родичі. Імовірно в 1980 або 1981 році у Криму він скоїв перше вбивство - задушив і зґвалтував молоду жінку. Сам він стверджував, що після цього вбивства зателефонував до міліції і зізнався в ньому, але йому не повірили.

Серія вбивств у Павлограді

Із Криму Сергій Ткач переїхав у Павлоград Дніпропетровської області. Тут він скоїв найбільше злочинів. Більшість жертв маніяка - діти.

Так, 31 жовтня 1984 року він задушив і зґвалтував 10-річну Олю Дмитренко в руїнах колишнього маслозаводу, взявши на пам'ять її нотний зошит, який потім у нього знайшли, писали Факты. 13 лютого 1985 року Ткач вбив восьмирічну Олю Шувалову - у підвалі багатоповерхівки, в якій вона жила.

Фото однієї із жертв Сергія Ткача Олі Шувалової

Іноді жертвами ставали і молоді дівчата - не старше 20 років. Зазвичай Ткач спочатку душив своїх жертв, а вже потім ґвалтував.

Всього у Павлограді його жертвами стали близько 50 осіб.

Вбивцю і ґвалтівника розшукували, кільком дівчатам вдалося вижити, і за допомогою їхніх свідчень склали фоторобот, але Ткача так і не спіймали. Причому він згадував, що його сусіди і колеги на роботі говорили йому, що він схожий на маніяка, якого шукають. Однак у міліцію ніхто не заявив.

Вбивства в Харківській і Запорізькій областях

Сергій Ткач дав свідчення про те, що одне із вбивств скоїв у Харківській області. Він переконував слідчих, що випив і після цього безцільно йшов тополиною алеєю біля кладовища, де зустрів дівчинку, на яку напав.

У 2000 році Ткач переїхав у Запорізьку область. У 2003 році, він скоїв вбивство у місті Пологи, у 2004 році - ще два вбивства.

Влітку 2005 року 18-річна жертва маніяка вижила і змогла розповісти, що чоловік, який напав на неї, був з вусами і приїхав на велосипеді. Знову був складений фоторобот нападника, але його знову не знайшли. Після цього він скоїв ще кілька вбивств.

Фоторобот Сергія Ткача

Останній жертві Ткача було дев'ять років. Він вбив її на березі місцевої річки. Коли дівчинку стали шукати, місцевий житель розповів міліції, що бачив, як Ткач купався з нею та її друзями.

Затримання і зізнання

ЗМІ пишуть, що, коли співробітники міліції прийшли затримувати Ткача, він сказав їм, що чекав на них 25 років. У своїх інтерв'ю він не раз звертав увагу на те, що співробітники міліції, які його шукали, працювали дуже погано.

Після затримання він став зізнаватися у скоєних ним вбивства - написав 107 явок з повинною. Через деякі зі скоєних ним вбивств не відкривали кримінальних справ. У суді довели його причетність до 37 вбивств та зґвалтувань.

Сергій Ткач після затримання / Фото: А. Корчинський / segodnya.ua

Відразу після затримання він заявляв, що не хоче, щоб його називали маніяком, визнаючи при цьому, що є ґвалтівником та вбивцею. Під час обшуків вдома у Ткача знайшли речі його жертв, які він брав як "сувеніри".

Робота криміналістом у 1970-х допомагала маніякові приховувати сліди злочинів. Він намагався не залишати біологічних слідів, відбитків пальців та інших доказів. На місце злочину часто приїжджав на велосипеді і їхав геть після злочину на ньому - так собаки не могли взяти його слід. Те, наскільки ретельно він замітав сліди, відразу ж викликало недовіру до його слів про те, що під час вбивств він себе не контролював.

"Ні, мені їх не шкода. Але я не хотів вбивати, якось само вийшло. Спочатку, дійсно, було страшно. Якби не смертна кара, я, можливо, сам прийшов би з повинною. А потім якось звик", - розповідав він про ставлення до своїх жертв у 2006 році. Не відчував співчуття він і до людей, які відбували тюремні терміни за його злочини. Ткач також запевняв, що йому ніколи не сняться кошмари. Коли його вивозили на слідчі експерименти, вимагав охорону, бронежилет і був обережний.

У 2008 році Сергія Ткача засудили до довічного ув'язнення.

Ніхто не підозрював

Сусіди Сергія Ткача в Пологах кажуть, що не підозрювали, що він маніяк. Вони не підозрювали про це навіть коли відзначали його схожість із фотороботом. Те саме говорить колишня дружина Ткача Наталія Стовба.

Колишня дружина Сергія Ткача Наталія Стовба

За її словами, він ніколи не виявляв по щодо неї насильства.

За різними даними, до того, як Ткач потрапив до в'язниці, у нього було дві або три дружини. У маніяка є діти та онуки.

Засуджені замість Ткача

Через злочини Сергія Ткача серйозно постраждали (дехто загинув) ще дев'ятеро людей, яких у них несправедливо звинуватили. Кілька з них відсиділи тривалі тюремні терміни повністю.

У 2000 році затримали Володимира Світличного - за підозрою у вбивстві та зґвалтуванні його власної дев'ятирічної дочки Ольги Світличної та у скоєнні інших злочинів. Суд над ним так і не відбувся, чоловік повісився в камері Дніпропетровського СІЗО.

16 жовтня 2008 року з уроків у школі забрали 14-річного Якова Поповича. Його звинуватили у вбивстві дев'ятирічної родички Яни Попович. Підлітка засудили до 15 років ув'язнення, з яких він відсидів більше восьми. Після зізнання Ткача у цьому вбивстві, Якова Поповича не випустили із в'язниці доти, доки Ткачу не винесли вирок.

Інтерв'ю Якова Поповича у 2015 році

 

Щоб змусити зізнатися у зґвалтуванні дев'ятирічної дівчинки на ім'я Ілона, яке скоїв Ткач, Миколу Демчука били. Під час цього побиття йому зламали ногу і пошкодили ребро.

Микола Демчук каже, що, вибиваючи зізнання, йому зламали ногу і не стали надавати допомогу / Фото: А. Корчинський / segodnya.ua

"Лікаря мені не викликали, це ж було не в інтересах міліції. Навіть гіпс на зламану ноги не наклали. Лише пригрозили, що якщо буду сильно кульгати, то ще додадуть... Так нога сама і зросталася (кістку зламали в районі щиколотки). А я рухався через силу, боячись нових побиттів...", - розповідав він.

Останні роки і смерть пологівського маніяка

У 2017 році стало відомо, що Сергій Ткач знову одружився. Його дружиною виявилася 27-річна росіянка на ім'я Олена. Вона взяла його прізвище, кілька разів приїжджала до Ткача на тривалі побачення і у 2016 році народила його дочку - Єлизавету.

Приблизно в цей самий час Ткач після десятирічної перерви став давати інтерв'ю. Дружина маніяка запевняла, що побачила майбутнього чоловіка по телевізору, коли їй було 16, а потім вирішила його розшукати.

Після того, як про новий шлюб Ткача стало відомо, родичі його жертв обурилися через занадто вільні умови його утримання.

ВІДЕО

 

4 листопада 2018 року близько 15:00 66-річному Сергію Ткачу стало погано у в'язниці - у нього був дуже низький тиск. Йому викликали швидку, але вже о 19:00 він помер. Повідомлялося, що причиною смерті стала серцева недостатність.

Родичі Ткача не приїхали по його тіло, а спроби зв'язатися з його дружиною були безуспішними, оскільки співробітники пенітенціарної служби не знали, де вона живе. 7 листопада Ткача поховали у Житомирській області.

 

Джерело

Теги
Коментар

Випадкові новини

Опитування

До Верховної Ради мають шанси потрапити 5 партій, які набирають 5% та більше голосів виборців. Згідно соціологічних опитувань найвищий рейтинг мають перші 5 наведених нижче партій. Яку партію обираєте Ви?