Культура

Новий рік: прикмети, традиції і як його відзначають в інших країнах

2018-01-01 15:01:27 0

 

Більшість країн відзначає Новий рік 1 січня, в перший день року за григоріанським календарем.
 

Новий рік - свято, що настає в момент переходу з останнього дня року в перший день наступного року. Відзначається багатьма народами відповідно до прийнятого календарю.

Початок року з 1 січня було встановлено римським правителем Юлієм Цезарем в 46 році до нашої ери.

У Стародавньому Римі цей день був присвячений Януса - бога вибору, дверей і всіх початків. Місяць січень отримав свою назву на честь бога Януса, якого зображували з двома обличчями: одне дивилося вперед, а інше - назад.

Де Новий рік настає першим, а де останнім

Новорічні святкування з урахуванням поясного часу завжди починаються в Тихому океані на островах Кірібаті, а останніми Новий рік зустрічають жителі островів Мідуей в Тихому океані.

Хто не святкує Новий рік 1 січня

Однак не всі країни святкують Новий рік 1 січня. Деякі країни відзначають Новий рік за місячним календарем.

Один із днів між 21 січня і 21 лютого - Китайський Новий рік (Китай).

21 або 22 березня - Іранський Новий рік (Іран).

14 квітня - бенгальський Новий рік (Бангладеш).

163 дня після Песаха (не раніше 5 вересня й не пізніше 5 жовтня) - Єврейське свято Рош ха-Шана (Ізраїль).

Історія святкування Нового року в Україні

 

До XV століття на Русі новий рік починався ні з січня, як в даний час, а з 1 березня (як в республіканському Стародавньому Римі) або з 1 вересня як у Візантії, за юліанським календарем.

З 1492 року офіційною датою для Нового року стає 1 вересня, відповідно до церковного календарю.

З 1700 року за указом Петра I Новий рік в Росії і на деяких територіях України стали святкувати, як і в інших країнах Європи 1 січня (але, на відміну від європейських країн, за юліанським календарем).

Починаючи з 1919 року новорічне свято в СРСР стали відзначати відповідно до григоріанським календарем.

Відзначимо, що українці святкували Новий рік навесні, а потім восени. Вважалося, що це свято врожаю. А ось святкування Нового року, коли землі України увійшли до складу Російської імперії, великого поширення не отримали. Справа в тому, що українці святкували Святвечір і Різдво, а Новому року майже не приділялася уваги, так як в цей час наші предки дотримувалися Різдвяного поста.

Традиції українців на Новий рік

У тих селах України, де святкували Новий рік, було прийнято сідати до святкової вечері всією сім'єю. Було прийнято, як і на всі великі свята, надягати чистий одяг. Вважалося, що до настання Нового року слід попросити вибачення у рідних, близьких і сусідів, щоб рік почати в злагоді.

У перший день Нового року найбільш поширеним був обряд посівання. Обряд посівання зародився ще в дохристиянський час, коли наші предки вірили в сили природи. Цей обряд пов'язаний з надіями на добрий урожай. Засівали здебільшого діти, причому щедріше всіх обдаровували тих, хто прийшов в будинок первим. Згодом цей обряд став частиною святкування Різдва.

В сучасній Україні Новий рік прийнято відзначати весело і щедро. Українці збираються за столами, які рясніють делікатесами, розпивають спиртні напої і загадують бажання під час настання Нового року, коли б'ють куранти.

Прийнято прикрашати будинки новорічною символікою, ставити ялинку і дарувати один одному подарунки. Часто українці влаштовують на Новий рік салюти і феєрверки.

Прикмети на Новий рік

Якщо в перший день на вулиці зустріти першим чоловіка, все 12 місяців буде супроводжувати удача у всіх починаннях і справах.

Якщо на небі багато зірок - буде хороший урожай ягід.

Під час того, як годинник проб'є північ, треба підпалити папірець із заповітним бажанням, попіл кинути в келих з шампанським і швидко випити.

Як зустрінеш Новий рік так його і проведеш.

Під час того, як годинник б'є північ, треба поцілувати свою другу половинку, тоді в новому році ви не розлучитеся.

Якщо з'їсти опівночі виноградинку і загадати бажання - все збудеться.

Якщо вранці 1 січня на деревах густий іній - рік буде хлібородний, інакше - голодний.

Якщо 1 січня відлуння далеко йде - морози будуть міцнішати.

1 січня можна виконувати важку фізичну роботу, а то весь рік будете у бруді возитися і тяготи відчувати.

Якщо в перший день нового року торговець віддасть товар першому зустрічному покупцеві дуже дешево, то весь рік буде вдала торгівля.

Незаміжній дівчині, яка хоче створити сім'ю, потрібно купити молоко. У тому випадку, якщо воно не скисне протягом двох тижнів, то скоро буде весілля.

Не можна прибирати в будинку, особливо підмітати і мити підлогу, викидати сміття - це обіцяє збитки і втрати.

А як в інших країнах

В Англії, крім ялинки, будинок прикрашається гілочками омели. Букетики омели є навіть на лампах і люстрах, і, за звичаєм, можна поцілувати людини, що стоїть в середині кімнати під букетиком омели. Цю традицію перейняли американці.

В Італії під Новий рік прийнято позбавлятися від старих речей і віддавати борги, а Різдво ознаменовано спалюванням різдвяного поліна.

У Болгарії в новорічну ніч після застілля молодь робить палички з кизилу (сурвачки). Сурвачка прикрашається червоною ниточкою, головками часнику, горіхами, монетами, чорносливом і сухофруктами. З сурвачка відправляються по гостям, заходять в будинку і "стукають" ними по спині господарів.

Коли люди збираються біля святкового столу, у всіх будинках на три хвилини гаситься світло. Ці хвилини називають "хвилинами новорічних поцілунків", таємницю яких зберігає темрява.

У Колумбії головний герой новорічного карнавалу - Старий рік - розгулює на високих ходулях і розповідає дітям смішні історії. Папа Паскуаль - колумбійський Дід Мороз - влаштовує феєрверки.

На Кубі перед настанням Нового року наповнюють все глечики, відра, тази і миски водою й опівночі воду виливають з вікон. Так минає бажають світлого, як вода, шляху. Поки годинник б'є 12 разів, необхідно з'їсти 12 виноградинок, і тоді добро, згода, процвітання і мир будуть супроводжувати людину весь рік.

У Мексиці Новий рік зустрічають вогнем святкових феєрверків, стрільбою з ракетниць, дзвоном особливих новорічних дзвіночків. А дітям опівночі вручають смачні пряникові ляльки.

В Японії в новорічну ніч 108 раз дзвонять в дзвони.

У Туреччині як такого звичаю відзначати Новий рік немає. Це свято вважається світським, відзначати його не забороняється, але і не рекомендується влаштовувати гучні гуляння на всю ніч, мусульманське духовенство критично ставиться до таких святкувань

В Іспанії прийнято з'їдати 12 виноградин опівночі.

У Німеччині існує повір'я: якщо в кулаці затиснути монети і з дванадцятим ударом годинника подумки вскочити з ними в новий рік, він буде багатим.

Джерело

Теги
Коментар

Випадкові новини

Опитування

Яка музика Вам більше до вподоби?