Цікаве

Як народилась Паралімпіада

2017-09-03 18:40:12 0

 

Перші змагання спортсменів-інвалідів пройшли в 1948 році, і з тих пір світ параспорту вельми змінився

 

Спринтер Оскар Пісторіус, шестиразовий паралімпійський чемпіон, учасник Олімпійських ігор в Лондоні в 2012 році

 

Перемоги паралімпійців починалися з реабілітації солдатів Великобританії, поранених на фронтах Другої світової. Експеримент нейрохірурга Людвіга Гуттмана почав ланцюг подій, яка змінила не тільки медицину і реабілітаційну практику людей з важкими травмами, а й долі багатьох людей світу.

Перші змагання і подальший шлях

 

Людвіг Гуттман, засновник паралімпійського руху

Фото з відкритих джерел

Сток-Мандевільский госпіталь в англійському місті Ейлсбері став базою для Центру лікування спинних травм, заснованого Гуттманом в 1944 році, а одним з методів реабілітації, які випробував лікар, стала стрільба з лука. Гуттман був переконаний, що регулярні заняття спортом сприяють не тільки зміцненню м'язів рук, які необхідні для самостійного керування коляскою, але і психологічній реабілітації пацієнтів. І роки майбутньої практики підтвердили його правоту.

 

Перші змагання спортсменів госпіталю провели в рік лондонської Олімпіади-1948, символічно зв'язавши обидві події. Це сталося 28 липня 1948 року, у змаганні взяла участь група інвалідів, яка складалася з 16 паралізованих чоловіків і жінок, колишніх військовослужбовців.

 

Перші Сток-Манлевільскіе гри, що пройшли в 1948 році

 

Сток-Мандевільскі ігри (за назвою госпіталю, - ред.) проводили щороку, а коли в 1952 році до змагань приєдналися колишні військові з Голландії - вони стали міжнародними. Тоді у змаганнях вже брали участь 130 спортсменів.

Ще через 4 роки Гуттман розробив хартію спортсменів, яка зафіксувала основні принципи, на яких в подальшому розвивався спорт інвалідів. А в 1960 році Сток-Мандевільскі ігри, в яких дозволили брати участь не тільки колишнім військовим, провели в Римі. У них взяли участь 400 спортсменів на інвалідних візках. Ці змагання вважають першими Паралімпійськими іграми в історії.

 

Відкриття перших Паралімпійських ігор в Ріо в 1960 році

 

В 1964 році була створена Міжнародна спортивна організація інвалідів, до якої приєдналися 16 країн, а в тому ж році змагання паралімпійців пройшли в Токіо і вже в 7 видах спорту. У той рік перед початком Ігор вперше підняли прапор Паралімпіади, зазвучав гімн і з'явилася емблема паралімпійських змагань.

З тих пір розвиток спорту для інвалідів полетів запаморочливими темпами, в 1972 році в Торонто в Паралімпіаді взяло участь більше тисячі інвалідів з 44 країн. Брали участь тільки візочники, а з 1976 року до них приєдналися спортсмени інших груп ушкоджень - інваліди по зору і люди, які перенесли ампутацію кінцівок.

До 1982 році метушні навколо організації ігор та кількості спортсменів і країн стало так багато, що паралімпійський рух став потребувати в спеціальному координаційному органі – так з'явився Міжнародний координаційний комітет Всесвітньої організації спорту інвалідів. Через 10 років, у 1992 році, його правонаступником став Міжнародний Параолімпійський Комітет (МПК), в нього зараз входять 162 країни.

 

Відкриття перших Паралімпійських ігор в Сеулі в 1988

 

У 1988 році на Іграх в Сеулі спортсмени-інваліди одержали право доступу до спортивних споруд міста-організатора Олімпіади. Саме з цього часу змагання стали проводитися на тих же аренах, на яких змагаються здорові олімпійці, регулярно кожні чотири роки, після проведення Олімпійських ігор. У 2001 році Міжнародний олімпійський комітет і Міжнародний паралімпійський комітет підписали угоду, за якою Паралімпійські ігри повинні проходити в той же рік, в тій же країні і використовувати ті ж об'єкти, що й Олімпійські ігри. Вона офіційно застосовується і при виборі місця проведення олімпійських ігор, починаючи з 2012 року.

Паралімпіади проводять літні і зимові. Літні ігри набагато більш насичені і різноманітні по видах спорту, в яких проводять змагання – їх 21, крім того в кожному виді спорту є свої категорії і умови участі. Взимку паралімпійці змагатимуться у 6 видах спорту.

 

Паралімпійські символи

 

Міжнародний паралімпійський комітет

Назва спочатку була пов'язана з терміном paraplegia - параліч нижніх кінцівок, оскільки ці змагання проводилися серед людей із захворюваннями хребта, проте з початком участі в іграх спортсменів і з іншими захворюваннями була переосмислена як "поруч, поза (παρά) Олімпіади"; мається на увазі паралелізм і рівноправність параолімпійських змагань з олімпійськими.

 

Девізом змагань є фраза "Spirit in Motion" ("Дух у русі"). Девіз лаконічно і яскраво передає бачення Паралімпійського руху - необхідність надавати спортсменам-паралімпійцям будь-якого рівня і походження можливості для того, щоб надихати і захоплювати світ завдяки спортивним досягненням.

Символ Паралімпійських ігор складений з трьох півмісяців "agitos", забарвлених у червоний, синій і зелений кольори, що оточують одну точку на білому полі. Слово "agitos" в перекладі з латинської означає — рухати, скеровувати, спрямовувати. Вибір кольорів кожного агітоса обумовлений колірними комбінаціями, що часто зустрічаються в державних прапорах різних країн. Сучасний паралімпійський символ був створений Європейським рекламним агентством Scholz & Friends та затверджений у квітні 2003 року.

Гімном Паралімпійських ігор є музична п'єса "Hymn de l Avenir" ("Гімн майбутнього"), створена композитором Тьєррі Дарнісом, комітет затвердив її в 1996 році.

 

 

 

Результати України на Паралімпіадах

 

Український стрибун Руслан Катишев, паралімпійський чемпіон

 

Українська паралімпійська збірна вважається однією з найсильніших у світі, а її результати на двох останніх змаганнях перевершували успіхи олімпійців в рази.

Україна бере участь в Паралімпійських іграх з 1996 року. В Атланті країна зайняла 44 місце зі скромним результатом у 7 медалей. З того часу розширювався перелік паралімпійських видів спорту, змінювалися правила участі і зростала кількість наборів медалів, що розігруються. З ігор в Сіднеї в 2000 році українці повернулися з 37 медалями і на 35-му місці в загальному медальному заліку.

 

Гра української збірної по ДЦП-футболу на Паралімпіаді в Лондоні

 

Вже у 2004 році українці викликали фурор – 55 медалей, з яких 24 – золоті і шосте місце в загальному медальному заліку. У Пекіні і Лондоні наші паралімпійці посіли четверті місця, завоювавши 74 і 84 медалі відповідно. При цьому в 2008 році в скарбничці нашої паралімпійської збірної було 24 золота, а в 2012 вже 32.

Всього українські паралімпійці за роки незалежності вибороли 257 медалей – 84 золотих, 78 срібних і 95 бронзових.

 

 

Джeрелo

Теги
Коментар

Випадкові новини

Опитування

Хто стане наступним президентом України?