Юридична консультація

Пенсія за вислугу років: можна йти раніше. Конституційний суд скасував норму про мінімальний вік

2019-06-06 13:06:14 0

 

 

Конституційний Суд України визнав неконституційним рішення Верховної Ради про встановлення мінімально необхідного віку для нарахування пенсії за вислугу років. Тож тепер пілотам, вчителям, медикам, артистам, соціальним працівникам можна буде йти на пільгову пенсію, не очікуючи 50 чи 55 років.

Рішення про відміну мінімально необхідного віку для нарахування пенсії за вислугу років  суд ухвалив за конституційними поданнями 45 народних депутатів щодо відповідності Конституції окремих положень Закону "Про пенсійне забезпечення" та 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції окремих положень законів про пенсійне забезпечення для певних категорій осіб, повідомляє прес-служба КСУ.

Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України, положення пункту "а" статті 54, статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення від 5 листопада 1991 року № 1788–ХІІ зі змінами, внесеними законами України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213–VIII  , "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України“ від 24 грудня 2015 року № 911–VIII.

Зазначається, що законом № 911, зокрема, встановлено як додаткову умову для призначення пенсії за вислугу років досягнення віку 50 років для працівників льотного та льотно-випробного складу, та 55 років для працівників освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення, а також артистів театрально-концертних й інших видовищних закладів, підприємств і колективів.

Тобто, як пояснили в суді, мова йде про роботи, які мають безпосередній вплив на здоров’я працівника і можуть призвести до втрати професійної працездатності (здатності виконувати роботу за професією) до настання віку, що дає право на пенсію за віком, а отже, до неможливості ефективно виконувати роботу без шкоди для власного здоров’я і безпеки оточуючих.

Втрата професійної працездатності або придатності у таких випадках не пов’язана з досягненням працівником певного віку, тому не може бути умовою для призначення пенсії за вислугу років, — йдеться у повідомленні суду.

Конституційний Суд виходить з того, що встановлення як додаткової умови для призначення пенсії за вислугу років до досягнення віку 50 років і 55 років нівелює сутність права на соціальний захист.

Крім того, на думку Конституційного суду, підвищення на 5 років віку виходу на пільгову пенсію для жінок, а також збільшення на 5 років загального та спеціального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років для окремих категорій працівників, є такими, що  не відповідають конституційним принципам прав і свобод людини, соціальної держави.

Теги
Коментар

Випадкові новини

Опитування

Чи дотримуєтесь ви карантину?