Юридична консультація

Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (ВГСУ у справі № 927/709/16 від 22 лютого 2017р.)

2017-09-09 23:16:36 0

 

Фабула судової справи: Між Голубицькою сільською радою в особі голови (Рада) та Фізичною особою – підприємцем (ФОП) , було укладено ряд Договорів на виконання послуг по благоустрою, за умовами яких підрядник зобов'язався на свій ризик виконати послуги з благоустрою:  звалювання, обрубування (обрізання) сучків, гілок та їх складування, тощо.  Передбачені Договорами роботи ФОП виконав, що підтверджено  підписаними обома сторонами актами про виконані роботи.

Оскільки  Радою зобов’язання щодо оплати робіт не виконані, ФОП заявив позов до Ради про стягнення з відповідача суми боргу у розмірі 216 469,82 грн, пені у розмірі 8 690,34 грн, 3% річних у розмірі 792,64 грн.  В свою чергу, відповідачем за первісним позовом було подано зустрічний позов, відповідно до якого останній просив суд визнати недійсними укладені між Радою та ФОП договори на виконання послуг по благоустрою (видалення аварійних дерев).  Відповідач за первісним позовом посилався, зокрема, на те, що сільським головою  без рішення виконавчого органу сільської ради, без створення відповідної комісії самостійно був визначений виконавець робіт та були укладені договори на видалення дерев у межах населеного пункту.

Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 27.09.2016, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 13.12.2016, у задоволенні первісного позову відмовлено, зустрічний позов задоволено у повному обсязі. Суди виходили з того, що виконком Ради та голова Ради діяли не на підставі та не в межах повноважень, і як наслідок не у спосіб, передбачений чинним законодавством України. Відтак суди визнали, що спірні договори було укладено з порушенням норм Бюджетного кодексу України, без дотримання процедури закупівлі, визначеної Законом України "Про здійснення державних закупівель", і зобов'язання, взяті Радою за ними оплаті з місцевого бюджету не підлягають.

Проте вказані висновки судів попередніх інстанцій судова колегія Вищого господарського суду України визнала передчасними, виходячи з наступного.

На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії",  "Тошкуце та інші проти Румунії") і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах "Онер'їлдіз проти Туреччини", "Беєлер проти Італії").

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (див. зазначене вище рішення у справі "Лелас проти Хорватії").

Потреба виправити колишню «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (див., mutatis mutandis, рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки").

Іншими словами, ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (див., серед інших джерел, mutatis mutandis, зазначене вище рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" та у справах "Ґаші проти Хорватії"  "Трґо проти Хорватії").

Отже йдеться про дотримання принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах "Беєлер проти Італії" Онер'їлдіз проти Туреччини", "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" "Москаль проти Польщі").

Справу скерувано на новий розгляд до господарського суду Чернігівської області в іншому складі суду.

 

Автор: Олександр Боков

 

Джерело: «Протокол»

Теги
Коментар

Випадкові новини

Опитування

Хто стане наступним президентом України?