Юридична консультація

Шахрайство чи замах на шахрайство? Позиція ВС

2018-05-02 22:36:19 0

 

Верховний суд звернув увагу на різницю між закінченим шахрайством та закінченим замахом на шахрайство, переглядаючи рішення судів у справі про зловживання службовим становищем.

У цій справі особі, яка за попередньою змовою з іншими вчинила щахрайство, присудили 1 рік ув’язнення за ч. 2 ст. 190 Кримінального кодексу України.

Досліджуючи справу, суд встановив, що особа, зловживаючи службовим становищем, наказав передати особою 2500 грн за непроведення службового розслідуванняза фактомнесправжнього пошкодження службового автомобіля.Особу, яка мала передати ці кошти, затримали на місці.

Після підтримки рішення суду першої інстанції в апеляційній - засуджений звернувся до касаційного суду з проханням скасувати рішення судів через відсутність в його діях складу кримінального злочину та недоведенність вини.

ККС ВС залишив вирок суду в силі, однак звернув увагу на неправильну юридичну оцінку судами діям винного.

За позицією ВС, шахрайство - це форма заволодіння майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою. При цьому,такий злочин має матеріальну мету та наслідки у вигляді заподіяння шкоди через неправомірне заволодіння майном.

Шахрайство є закінченим злочином, якщо заволодіння майном відбувається за допомогою обману або зловживання довірою і обов’язково передбачає розпоряджання таким майном.

Таким чином, якщо шахрайство не передбачає можливості розпорядитися предметом злочину, діяння особи слід розглядати як закінчений чи незакінчений замах на вчинення шахрайства, залежно від обставин справи.

Зазначимо, відповідно до ч. 2 ст. 15 Кримінального кодексу України, замах на вчинення злочину є закінченим, якщо особа виконала всі дії, які вважала необхідними для доведення злочину до кінця, але злочин не було закінчено з причин, які не залежали від її волі.

За обставинами справи, винний здійснив усі дії для доведення злочину до кінця, який не був завершеним через незалежні від засудженого обставини (отримувача коштів затримали), відтак у винного не було можливості розпорядитися коштами.

Спираючись на це, Верховний суд дійшов дискусійного висновку про те, що дії особи не є закінченим шахрайством, а є лише закінченим замахом на шахрайство (постанова від 27.02.2018 у справі№ 541/440/15-к).

 

Джерело

 

Теги
Коментар

Випадкові новини

Опитування

Чого слід очікувати від цьогорічних виборів