Юридична консультація

Суд не може визнати право на введення в експлуатацію самобуду без згоди співвласників

2018-04-07 23:10:35 1

 

Відсутність згоди співвласників на введення в експлуатацію самочинно збудованих об’єктів чи прибудов є основною причиною того, що такі самобуди неможливо ввести в експлуатацію.

Про це повідомляє TUIPRAVO.INFO.

Подібний спір співвласники-забудовники намагаються вирішити у судовому порядку, отримавши право на прийняття до експлуатації самобуд без згоди інших співвласників.

Щодо однієї з таких справ нещодавно висловив позицію Верховний суд, зазначивши, що  відповідно до ст. 16 та ст. 376 ЦК України такого способу захисту порушеного права, як визнання права на прийняття до експлуатації самочинної  прибудови без згоди інших співвласників, не передбачено.

Зазначимо, Цивільним кодексом України не заборонено зводити у встановленому законом порядку за свій кошт добудову або прибудову без згоди інших співвласників, якщо це не порушує їхніх прав (ст. 357 ЦК України). Однак, за ст. 376 ЦК України при зведенні самобуду особа не набуває права власності на нього.

Суд звернув увагу, що спори з питань містобудування вирішуються радами у межах їх повноважень, а також судом відповідно до законодавства (ст. 26 закону «Про містобудування»).

Однак, при цьому,  позов щодо самочинного будівництва може бути поданий після того, як порушене питання було предметом розгляду компетентного державного органу, рішення якого чи його відсутність дають підстави вважати про наявність спору про право (п.9 постанови пленуму ВССУ від 30.08.2012 № 6 «Про практику застосування судами ст. 376 ЦК України). Якщо позивач не звертався до компетентного державного органу із заявою про прийняття об'єкта до експлуатації, суд вирішує спір по суті з урахуванням наведених обставин та вимог закону.

Оскільки позивачі не звертались до компетентних держорганів про прийняття самобуду до експлуатації і положення ст.376 ЦК України не передбачають такого способу захисту порушеного права, як визнання права на введення в експлуатацію самочинно побудованої прибудови, Верховний суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову про визнання права на прийняття до експлуатації прибудови без згоди співвласників (постанова ВС від 07.02.2018 у справі № 127/18746/15-ц).

Теги
Коментар

Yevgenyi2018-11-24 14:11:12

Дуже корисна стаття! Але особисто кожному не так легко пройти цю процедуру, можливі недопустимі порушення ДБН і людина потім просто заручник ситуації, до поки не виправить, а інколи несучі стіни будівель нехочеться зносити. Я допомагаю, представляю по довіреності людей, яким необхідно узаконити будинок, безкоштовно консультую, та проводжу розумну цінову політику 063 710 96 56 http://legalhome.com.ua

Випадкові новини

Опитування

Чого слід очікувати від цьогорічних виборів